top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraBasia Dyk

Wykorzystaj dobrze te parę sekund, albo zginiesz!

Zaktualizowano: 1 paź 2021

7? 11? 12? A może 27 sekund?? Ile masz czasu, aby zrobić pierwsze wrażenie?


Różne źródła podają różne dane. Nie ma jednej odpowiedzi. Wszystkie źródła są jednak zgodne co do tego, że czas, który decyduje o „być, albo nie być” trwa nie więcej jak pół minuty! W ciągu tak krótkiego czasu często nawet nie mamy szansy się odezwać.


W pierwszych sekundach w umysłach naszych rozmówców - często nieświadomie - rodzi się opinia, która zdeterminuje przyszłe relacje. Osobiście uważam, że pierwsze wrażenie nie do końca takie jak byśmy tego chcieli może zostać zweryfikowane przez drugie oszałamiające pod warunkiem, że będzie jeszcze kolejne i konsekwentnie dobre, ale to moje osobiste spostrzeżenia. Analizy skupiają się na tym pierwszym, a wyniki analiz mówią same za siebie.


Pierwsze wrażenie rodzi się w naszym gadzim mózgu. To ta prymitywna część nas, która ma nas ostrzec przed zagrożeniem. New York Post opisuje badania amerykańskich naukowców, którzy na grupie ok 2 tys Amerykanów dowiedli, że największy wpływ na pozytywne pierwsze wrażenie mają odpowiednio: uśmiech 53%, wysoka kultura osobista 53%, prawidłowy sposób wyrażania się 49% oraz kontakt wzrokowy 49%. Zaraz potem wpływ na postrzeganie nas ma umiejętność słuchania, przyjemny zapach i ciekawa rozmowa. Ciekawym jest, że dobre ubranie - choć i tak b ważne (42%) znalazło się na końcu, zaraz za mową ciała i tonem głosu.Choćbyśmy jednak byli najlepszymi mówcami, byli uprzejmi i pachnieli pięknie i tak możemy nie zdążyć pokazać się z najlepszej strony. 69% badanych przyznaje się bowiem otwarcie do tego, że swoją opinię na temat rozmówcy kształtują zanim się ta osoba w ogóle odezwie….A na koniec dnia i w kontekście mediów społecznościowych… jakie znaczenie ma nasz zapach, jeśli nawiązujemy kontakt z odbiorcą za pośrednictwem obrazu w Internecie? Te kluczowe pół minuty (a nawet więcej czasu!) zdąży minąć, zanim ktoś postanowi z nami porozmawiać!Zapraszam!

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page