top of page
Szukaj
  • wojciech dyk

Poproszę kota w worku! - czy na pewno wiesz za co płacisz?

To tak trochę jest z kupowaniem sesji zdjęciowej. Wybierasz worek - ten najpiękniejszy i musisz za niego zapłacić zanim zobaczysz, co jest w środku.

Ten artykuł uchyla rąbka tajemnicy. Trochę doradzam, a z pewnością odkrywam przed Wami proces (o tak! Sesja to proces) powstawania pięknych zdjęć, które możecie obejrzeć na tej stronie. Gwarantuję, że po przeczytaniu będziecie doskonale wiedzieli, za co płacicie! A jeśli pojawią się wątpliwości - piszcie/dzwońcie - jestem dla WasSesja zdjęciowa w 8 krokach


:ciowa to proces. Efekty sesji można przewidzieć już na samym początku - wystarczy, że oddasz się w ręce profesjonalisty. Brzmi to dość banalnie, bo co to znaczy? Postaram się wszystko wyjaśnić w kilku krokach. A wszystko zaczyna się tak:


Potrzebuję profesjonalnych zdjęć. Co robić?

Zmieniasz pracę? Awansujesz? Otwierasz biznes? Budujesz stronę internetową? Musisz zmienić zdjęcie profilowe, bo jest już nieaktualne? Potrzebujesz zmiany wizerunku w związku ze zmianą profesji?

Powodów może być tyle, ilu jest ludzi. Łączy ich jedno - potrzeba nowego zdjęcia, bądź kilku zdjęć. Kiedyś poszukalibyście najbliższy zakład fotograficzny, bo w końcu chodzi tylko o zdjęcie…

Takie podejście (na szczęście!) już dawno odeszło do lamusa. Teraz nie idzie się po zdjęcie, ale na sesję zdjęciową. Całe wydarzenie nie trwa 15 minut, ale minimum godzinę. Czasem nawet dłużej, jeśli będziesz chciała, aby ktoś Cię pięknie umalował i pomógł wybrać finalną stylizację. Bo wszystko ma znaczenie. A kto najlepiej wie, co wygląda dobrze na zdjęciu?

Dobry fotograf.

KROK 1/8 Znajdź swojego fotografaAle jak go znaleźć?

To wcale nie jest łatwa sprawa. Bo szukasz profesjonalisty, a do tego z fotografem musisz poczuć chemię. To nie jest zwykła usługa. Portretowanie to proces, w którym przekracza się pewne granice z osobą, której się w ogóle nie zna. Wchodzi się w pewien krąg intymności - fotograf pokazuje swoją ludzką twarz, siebie po to, aby zostać dopuszczonym głębiej niż tylko do Twojej powierzchowności. Dobry portret przedstawia osobę fotografowaną z jej zestawem cech charakterystycznych, a żeby je poznać, trzeba mieć dobrą intuicję i dobry kontakt z modelem. Dobry portret to efekt dobrej współpracy opartej na zaufaniu.

Nie wybieraj fotografa pochopnie. Wybierz kilku, których prace trafiają prosto Twoje w serce. A potem umów się na niezobowiązujące spotkanie i poznaj ich. Będziesz wiedzieć, z kim czujesz się dobrze, gdy przyjdzie Ci stanąć przed obiektywem. Wybierz tego, z którym czujesz się komfortowo.

Ale to jeszcze nie wszystko!

Żeby się upewnić, czy dobrze wybrałeś, zapytaj fotografa jakie będą kolejne kroki. Po tym, co usłyszysz poznasz, czy znalazłaś pasjonata, czy fotografa z doświadczeniem, z którym osiągniesz swój cel na 100%.Czyli jak powinien wyglądać ten proces zwany sesją fotograficzną?KROK 2/8 Zidentyfikuj cel

Wiesz, że potrzebujesz nowych zdjęć i wybrałeś/wybrałaś fotografa, który działa profesjonalnie, świetnie zna się na fotografii, a przy tym sprawia, że czujesz się dobrze i komfortowo. Teraz czas pochylić się nad celem zdjęć. Bo to, że ich potrzebujesz już wiesz. Ale czy na pewno dobrze zidentyfikowałeś/łaś ich przeznaczenie?

Są tacy, co na sesję zdjęciową idą raz w życiu. Spełniają swoje marzenie, odhaczając je z listy. Tu cel jest jeden - pokazać się z jak najlepszej strony. Tu i teraz. Na zawsze.

Ale może szukasz pracy, potrzebujesz zaktualizować profil na linked in. Wówczas powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań, tj: na jakie stanowisko aspirujesz? Eksperckie? Menedżerskie? Do agencji reklamowej? Do kancelarii podatkowej? A może banku? A może otwierasz biznes, chcesz skutecznie budować swój profesjonalny wizerunek online i chcesz być jednoznacznie z nim kojarzony/na? Jaka branża? Kosmetyczna? Samochodowa? Muzyczna? Artystyczna? Kto jest Twoim klientem? Gdzie będziesz publikować swoje zdjęcia?

A może potrzebujesz zdjęcia do publikacji medialnych? Jaką profesję reprezentujesz? Na jaki temat się wypowiadasz? Kto jest odbiorcą Twoich komunikatów?

Pytań jest mnóstwo. Im bardziej szczegółowo sobie to przemyślisz, tym lepiej. Cel bowiem determinuje koncepcję sesji, a ta ma wpływ na miejsce sesji, dobór oświetlenia, klimat zdjęć i Twoją stylizację.

Masz już cel? Pomyśl nad koncepcją sesji. Jak?KROK 3/8 Opracuj koncepcję sesji

Ale sam/a? Niekoniecznie. Jeśli nie masz pomysłu na siebie, pozwól fotografowi zaproponować swoją wizję i upewnij się, że jest spójna z tym, co myślisz o sobie i swojej profesji. Koncepcję sesji fotograf prezentuje w postaci moodboard, albo omawiacie sobie to ustnie, w dyskusji, choć to drugie powinno być poparte katalogiem zdjęć w stylistyce, o której rozmawialiście. Tylko tak możecie się upewnić, że macie spójną wizję finalnego efektu sesji.

Opracowanie koncepcji to ten czas, kiedy ustalacie jaką informację wyślesz światu za pomocą zdjęć. To czas na dyskusje, plany, autoanalizę, ale też wizję siebie - czyli co zdjęcie ma o Tobie mówić i jakie cechy podkreślać. Wybierz trzy najważniejsze i zastanówcie się wspólnie jak to osiągnąć. Przyda się to na etapie przygotowań do pozowania.

Im lepiej dogracie koncepcję sesji, tym praca na sesji pójdzie sprawniej. Będziecie świetnie wiedzieć, dokąd zmierzacie i jak ten cel osiągnąć. Na sesji będzie tylko zabawa, a po sesji efekt zgodny z zamierzonym.Masz już swojego wymarzonego fotografa, z którym czujesz chemię. Jesteś świadom/a celu, dla którego chcesz tę sesję zrobić. Wiesz też jaki klimat mają mieć zdjęcia i o czym chcesz światu opowiedzieć. Czas na kolejny krok!

Wybierasz miejsce do stylizacji, albo stylizację do wybranego miejsca. Jedno jest pewne - muszą ze sobą grać i być spójne z koncepcją sesji! Jeśli ma być boso, to unikaj pałacowych wnętrz. Jeśli sesja w klimacie boho to szpilki zostaw w domu. Jeśli biznesowo, to park się nie sprawdzi w roli tła. Jeśli chcesz założyć garnitur, wybierz przestrzeń z biurowcami. Do małej czarnej pasuje fajny klub, klimatyczna kawiarnia, albo klasyczne studio. W dresie wyjdź w plener. Jeśli lubisz biel wybierz łagodne wnętrza. Itp. Przewrotnie dodam, że te wskazówki mogą się mieć nijak, jeśli celem sesji ma być łamanie schematów i w obskurnym garażu chcesz zrobić sobie zdjęcie w różowym futrze. Bo chcesz pokazać pazur.

Zatem mamy cały trójkąt sesji: koncepcja, stylizacja, miejsce. Z wizualnego punktu widzenia, aby zdjęcie wysyłało spójny komunikat te wszystkie 3 aspekty muszą do siebie pasować.


Krok 4/8 Wybierz miejsce na sesję

O tym, że miejsce sesji musi być zgodne z koncepcją zdjęć i stylizacji mówiłam wcześniej. Miejsce sesji stanowi bowiem tło do zdjęć. Buduje zatem kontekst, odpowiada za klimat, narzuca kolorystykę i tonację zdjęć. Musi pasować do Ciebie i celu, jaki chcesz osiągnąć.

Miejsce dobieramy do stylizacji, w jakiej chcesz wystąpić, lub wrażenia, jakie chcesz wywołać zdjęciami. Plener? Mieszkanie? Przestrzeń biurowa, a może studio? Wszystkie z tych miejsc mają swoje plusy i minusy - a o tym najlepiej poczytać sobie tu: -> http://bityl.pl/LoUVLKrok 5/8 Dopasuj stylizację

Zdarza się, że wymarzyłaś sobie sesję w konkretnym miejscu (np Twój nowy dom) i do tego miejsca opracowujesz koncepcje i dobierasz stylizację. Ale bywa też tak, że masz świetne ciuchy i pod nie planujesz sesję. Często jednak stylizacja jest kwestią drugorzędną, bo najważniejsza jest koncepcja sesji i wybór odpowiedniego miejsca. Zatem kroki 3 - 5 mogą dowolnie zmieniać swoje miejsce w harmonogramie sesji.

Uniwersalnych wskazówek jest mnóstwo. Kilka, z którymi zgadzam się osobiście znajdziesz niżej:

  • Bose stopy; o ile nie jest to sesja biznesowa! - dodają lekkości każdej stylizacji i ciepłego przyjaznego klimatu

  • Szpilki - choć nie zawsze widać je na zdjęciu, w czasie sesji kobiecych wielu kobietom dodają poczucia atrakcyjności, seksapilu, pomagają w pozowaniu - załóż, jeśli je kochasz z wzajemnością

  • Neutralne kolory ubrań spowodują, że uwaga będzie na Tobie i emocjach, a nie wzorzystych strojach, które jednak dopuszczalne są w przypadku sesji w studio na gładkim tle.

  • Ubrania wygodne, dopasowane, ale przeplatane czymś oversize. To wprowadza równowagę do stylizacji i zdjęcia, a luźne ubrania można wykorzystać w czasie pozowania.

  • Biżuteria! Bransoletki, pierścionki, zegarek, kolczyki, naszyjnik - jeśli wyważone w zestawie będą stanowić atrakcyjny akcent w stylizacji

  • Zadbane włosy - o tak! Są elementem stylizacji. Tak jak makijaż, który robisz sobie sama, albo oddasz się w ręce profesjonalnej make-up’istki, którą możemy zaprosić na miejsce sesji

  • Biznesowy dress-code kobiecy jest dość elastyczny. Wybieraj rzeczy, w których chodzisz na spotkania z ważnymi kontrahentami, ale które nie odbierają Ci uroku. Jeśli Twoja profesja tego nie wymaga, koszulę z kołnierzykiem zostaw w domu, bo wizualnie „usztywnia”. Więcej na temat stylizacji na sesję biznesową piszę w artykule: http://bityl.pl/D8xnE, w części "OUTFIT".Są 2 generalne wskazówki, którymi ja się kieruję:

  1. wybierz rzeczy, w których czujesz się jak milion dolarów! To jak się czujesz będzie malowało się na Twojej twarzy. Jeśli czujesz się piękna, inni to na pewno zauważą. Nie da się tego oszukać. Nieraz już upierałaś się, żeby założyć piękną sukienkę, bo ją kiedyś kupiłaś, nigdy nie miałaś na sobie, więc chociaż na sesję….? Takim rzeczom mówię zdecydowanie NIE! Skoro ani razu nie miałaś jej na sobie, to najlepszy powód, aby ją oddać komuś, z kim się polubi. Intuicyjnie za każdym razem wybierasz inną rzecz, bo podświadomie wiesz, że 1: źle się w niej czujesz 2: źle w niej wyglądasz - wbrew logice, która krzyczy, że zrobisz w niej furorę, bo sukienka jest z najnowszej kolekcji znanego projektanta.

  1. pokaż mi się w tym, co wybrałaś. Paradoksalnie rzeczy, w których osiągamy efekt WOW chodząc w firmowych kuluarach/spotykając się ze znajomymi, mogą okazać się bardzo niefotogeniczne. Niektóre stroje szyte zwłaszcza ze sztywnych materiałów, które skutecznie ukrywają/zniekształcają figurę mogą albo odciągnąć uwagę od Ciebie, dodać zbędnych kilogramów, albo całkowicie zepsuć wrażenie, które chcesz zrobić.

PAMIĘTAJ! Fotografia to obraz - nieruchomy - tu musi się wszystko zgadzać, nie nadrobimy elokwencją, wiedzą, gestykulacją, głosem.


Krok 6/8 Czas na naukę pozowania!

Kiedy już wiemy jaka jest koncepcja, mamy wybrane miejsce i Twoją stylizację, zachęcam do ćwiczeń. Nie są obowiązkowe! Sesja i tak się uda, bo jestem z Tobą. ALE! Im większą masz świadomość swojego ciała, tego jak się prezentuje faktycznie, a nie w Twoim wyobrażeniu, tym praca na sesji przebiega sprawniej, a z efektów będziesz bardziej zadowolona. Bo wiesz, jak się ustawić, aby zaprezentować swoje atuty. I będziesz doskonale wiedziała, co zobaczysz na zdjęciach.Ale jak się przygotować?

Możesz inspirować się sam/a, a możesz skorzystać ze wskazówek swojego fotografa. Możesz skorzystać z tablicy zdjęć, które otrzymałaś/otrzymałeś od niego na etapie budowania koncepcji/klimatu zdjęć. Z pewnością są tam zdjęcia innych osób/modeli, których pozy możesz popróbować na sobie.

Możesz też spróbować kilku ćwiczeń, które spisałam w tym artykule: http://bityl.pl/ywO31 . Jeśli opis wyda Ci się niezrozumiały, daj znać - zdzwonimy się i postaram się wszystko wytłumaczyć.Krok 7/8 Czas na relaksBo przed Tobą wielka przygoda, która odmieni Twoje życie:) To świetna zabawa, w której główną rolę odgrywasz Ty. Musisz zadbać o swój wygląd. Znajdź czas na wizytę u kosmetyczki. Zatroszcz się o skórę i włosy. Zrób sobie przyjemną kąpiel.

Krok 8/8 Skompletuj wszystko, co będziesz potrzebować na sesji.


W zależności od sesji może to być:

- szczotka do włosów

- spinki

- biżuteria

- elementy stylizacji (buty, ubrania, dodatki)

- kosmetyki (jeśli nie skorzystasz z usługi profesjonalnej make-up'istki

- inne akcesoria związane z koncepcją sesjiI nigdy, ale to nigdy nie zapomnij zabrać DOBREGO NASTROJU!Pozdrawiam serdecznie

Basia

62 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page