Basia Dyk
Zdjęcie portretowe w budowaniu marki osobistej
Zaktualizowano: 7 wrz 2022
Budowanie wizerunku za pomocą zdjęć jest niezwykłym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest, aby to, co publikujemy światu niosło maksymalnie pełną informację o nas - w końcu - jak mówi znane chińskie przysłowie - jeden obraz wart jest tysiąca słów.

Fotografia odarta jest z całego szeregu narzędzi, którymi budujemy swój wizerunek w życiu codziennym, w rozmowie z drugim człowiekiem. Podczas rozmowy poruszasz się, gestykulujesz, używasz określonych słów, zwrotów, przekazujesz treści werbalne dysponując określoną barwą głosu. Pachniesz, grasz ciałem, głosem, gestykulacją. Umysł odbiorcy dokonuje oceny analizując tak wiele informacji zbieranych za pomocą tak wielu zmysłów!
Na fotografii nie czuć zapachu, nie słychać barwy głosu, tego, co mówisz i jak mówisz. Odbiorca nie słyszy Twoich myśli, bo nie masz możliwości wypowiedzieć ich na głos. Twoje ciało jest nieruchome, zastyga w konkretnej pozie. Wzrok odbiorcy krąży po całym obrazku i dokonuje oceny bazując na informacji pozyskiwanej przez jeden zmysł - wzrok. Liczy się każdy detal.

Ale bez obaw!
Dobra wiadomość jest taka, że w 1/125 sekundy - czyli w całkowitym czasie, w którym migawka otwiera się i pozostaje otwarta, aby wpadające przez obiektyw światło mogło zapisać obraz na matrycy aparatu - można zawrzeć niemal wszystko, co chcesz światu przekazać: charyzmę, kompetencje zawodowe, pewne cechy osobowości, nawet poczucie humoru. Możesz pokazać się inaczej w zależności od tego, jakiemu celowi ma służyć zdjęcie. Jak?

Idealnie wybrać się do fotografa, który dopilnuje, aby Twoje zdjęcie wysłało światu komunikat zgodny z Twoją intencją. Ale zdjęcie można zrobić też bez pomocy profesjonalisty. Wystarczy, że masz pomysł, trochę wyobraźni i wiedzy o tym, jak pozować. Obok jest ktoś, kto może to zdjęcie zrobić, lub dysponujesz jakimkolwiek aparatem, który da się połączyć ze smartfonem za pośrednictwem wifi. Do tego masz dostęp do miejsca z odpowiednim tłem i wiesz jak się ubrać, aby się świetnie zaprezentować
Inspiracje do zdjęć w warunkach domowych znajdziesz na tym blogu - wystarczy wpisać w wyszukiwarce bloga "#selfiesbasia"

APARAT
Jeśli chcesz podkreślić swój wizerunek dobrym portretem unikaj robienia zdjęć tzw selfie z ręki. Nieumiejętne wykorzystanie smartfona może spowodować, że osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Obiektywy zainstalowane w smartfonach charakteryzują się szerokiem kątem, a to powoduje duże zniekształcenia obiektu (tzw. zniekształcenie beczkowe), zwłaszcza gdy ten jest fotografowany z bliska, a jeszcze bardziej, gdy dodatkowo ustawimy aparat pod kątem. Każde zniekształcenie, przerysowanie, kadrowanie z góry (typowy zabieg w selfie powodujący wrażenie drobnej twarzy i dużych oczu) będzie wyglądać nieprofesjonalnie.
Bardzo dobrym zabiegiem jest ustawienie aparatu na statywie i połączenie go za pomocą sieci wifi ze swoim smartfonem, który będziesz trzymać w ręku. Masz wtedy pełnię władzy nad tym jak wyglądasz i w kadrze możesz umieścić nawet całą sylwetkę. Parametry zdjęcia ustawiasz z poziomu smartfona i za jego pośrednictwem też wyzwalasz spust migawki. Efekt zdjęcia widzisz wcześniej. Możesz się odpowiednio ustawić, upewnić się, że wyglądasz dobrze, profesjonalnie, że ubranie się nie marszczy, włosy układają dobrze, a makijaż podkreśla atuty Twojej urody.
Do zdjęć portretowych wykorzystuj obiektyw o ogniskowej długości minimum 50mm. Choć ta długość daje obraz o kącie widzenia zbliżonym do oka ludzkiego, do portretów idealnym rozwiązaniem wydaje się być obiektyw o ogniskowej 85mm. Takie długości ogniskowej zapewniają odpowiednią plastykę obrazu i zminimalizowanie zniekształceń twarzy.
TŁO
Wybór tła zależy od tego, jakie stanowisko piastujesz, bądź do jakiej roli aspirujesz. Aby zaprezentować się profesjonalnie, w tle zdjęcia o charakterze biznesowym dopuszczalne są budynki/biurowce/wnętrze biura, bądź jakiekolwiek tło w stonowanej kolorystyce, które (jeśli nie nawiązuje do charakteru Twojej profesji) powinno budzić neutralne skojarzenia. Zastanów się jakie są Twoje atrybuty i z czym chcesz być kojarzony - to pomoże zbudować Ci scenerię do zdjęcia. A może chcesz zdjęcie uniwersalne? Nic prostszego - zacieśnisz kadr i nie będzie widać nic poza Twoją osobą.

OUTFIT
Zanim naciśniesz spust migawki upewnij się, że strój, który masz na sobie odpowiada dress-code Twojej profesji. Doradzając moim klientom w co się ubrać zawsze powtarzam - do sesji biznesowej ubierz się tak, jak na spotkanie z ważnym partnerem, na którym chcesz zrobić świetne wrażenie.

W przypadku sesji biznesowej mężczyzna bezwzględnie zakłada garnitur, krawat dobierając do charakteru stanowiska, urody, ale też swojego indywidualnego stylu. Dopuszcza się brak krawata. Wówczas zachęcam do włożenia poszetki do brustaszy, czyli umieszczenia ozdobnej chusteczki w górnej, zewnętrznej kieszonce po lewej stronie marynarki. Bardzo ważne, aby marynarka była dopasowana do figury, aby materiał nie marszczył się na ramionach, bądź w pasie. Istotne jest, aby rękawy koszuli wystawały z rękawów marynarki na ok 1-2cm. U mężczyzn unika się nadmiernej biżuterii ograniczając się jedynie do ozdobnych spinek do mankietów i zegarka, za to unikałabym - w przypadku sesji bardzo oficjalnej - wszelkich bransoletek, czy pokazywania tatuaży.

Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, końcówka zawiązanego krawata powinna sięgać klamry paska od spodni – najlepiej jej środkowej części. W stroju formalnym istotne jest również, aby pomiędzy krawatem a spodniami nie była widoczna koszula. Jest to po prostu nieeleganckie.

Zwróć również uwagę na długość spodni, które - w pozycji stojącej - powinny nieznacznie tylko opadać na buty. Należy przy tym pamiętać, że przy siadaniu takie spodnie mocno uniosą się do góry, zatem do sesji siedzących należy wybierać wyższe skarpetki sięgające łydek.
Garnitur powinien być czysty, zatem warto przez zrobieniem sobie zdjęcia użyć rollera, który zbierze niepotrzebne włoski i okruchy, bo mogą być widoczne na zdjęciu. Jeśli nosisz okulary, zadbaj o czystość szkieł. Nie zapomnij też o butach, które należy wypastować bez pomijania boków podeszwy.

Oficjalny biznesowy dress-code kobiecy jest nieco bardziej elastyczny, choć istnieją żelazne zasady, których nie powinnaś ignorować, choćby były niezgodne z Twoim stylem. Ale spokojnie - pomimo, że outfit biznesowy powinien być stonowany, do zdjęcia kobiety mogą sobie pozwolić na delikatną ekstrawagancję - jeśli zaplanowana ze smakiem i dobrym gustem.

Na sesje biznesowe zachęcam do pozostawienia koszul z kołnierzykiem w domu. Dużo lepiej, a przy tym tak samo profesjonalnie zaprezentujesz się w bluzce typu top i marynarce. Istnieje cały wachlarz fasonów marynarek, w których możesz wyglądać profesjonalnie - spróbuj różnych, zrób sobie zdjęcie przed lustrem i zapytaj życzliwą przyjaciółkę o jej zdanie. Nie zawsze to, co zakładamy do pracy będzie wyglądało równie atrakcyjnie na zdjęciu.
Pomimo, że powinnaś wybierać raczej stonowane kolory, przy zachowaniu kolorystycznej równowagi na zdjęciu, zachęcam do kolorów innych niż szarości, czy czernie. Lubisz sukienki? Świetnie! Jeśli tylko dobrze leży podkreślając atuty Twojej figury, śmiało ubierz sukienkę uważając jednak na wzory, które mogą zakłócić przekaz.

Pamiętaj, aby bluzka była nieprzezroczysta, ramiona zakryte, a dekolt niezbyt głęboki. Unikaj spodni typu dżins, sweterków, a w przypadku gdy wybierzesz sukienkę (długość minimalna - do kolan), na nogi załóż rajstopy bez wzorku. [Osobiście uważam, że rajstopy wyglądają źle na zdjęciu, więc jeśli masz odwagę - przygotuj się na pozowanie bez rajstop pod sukienką/spódniczką.]
Wybierz buty zakrywające palce, dopuszczalne są szpilki i noski w szpic, ale unikaj podeszwy typu koturny. Ubranie nie powinno być zbyt obcisłe, lub zbyt obszerne, choć przy zachowaniu odpowiedniego balansu całej stylizacji - możesz pozwolić sobie na eksperymenty, bo różnorodność będzie się dobrze na zdjęciu prezentowała.

Biżuteria jest bardzo ważna. Pamiętaj o kolczykach, bransoletce i zegarku, choć ten - w przeciwieństwie do męskiego outfit biznesowego - nie jest wymagany. Biżuteria powinna być delikatna i dopasowana do całej stylizacji. Zadbaj o włosy, makijaż i paznokcie, a jak pozujesz bez rajstop - zadbaj o nogi.

Do uzupełnienia stroju na sesję biznesową nie potrzebujesz torebki. Jeśli planujesz sesję w domu, taki dodatek jest zupełnie zbędny. Zamiast tego chwyć swój terminarz, ulubiony długopis, bądź po prostu uśmiechnij się!

Zadbaj o komfortowy ubiór - pamiętaj, że żadne zdjęcie się nie uda, jeśli nie będziesz czuć się atrakcyjnie. Za małe buty (choćby od najlepszego projektanta), szpilki, których nie nosisz na codzień (ale świetnie pasują do zdjęcia), albo za ciasny kołnierzyk koszuli (bo nie miałeś innej) spowodują, że będziesz się czuć niekomfortowo i będzie to widać na Twojej twarzy.

Przygotowując stylizację do zdjęcia miej zawsze na uwadze fakt, że zdjęcie to trwały obraz jednej chwili. Obraz Ciebie, Twojej stylizacji i tła, na którym się zaprezentujesz. Liczy się każdy detal. Pierścionek, zegarek, kosmyk na twarzy, paznokcie. Przypadkowe krzesło w tle, otwarta szafa, czy kot na kanapie. Outfit musi pasować do tła i na odwrót. Elementy tła (jeśli widoczne) powinny kolorystycznie i stylistycznie pasować do Twojej stylizacji. Wyreżyseruj scenerię zgodnie z Twoją intencją, aby nie było wątpliwości, co chcesz światu przekazać, a ten przekaz będzie spójny z Tobą.
POZOWANIE
Pozowanie to nic innego jak określone ustawienie ciała względem aparatu wraz ze specyficznym ułożeniem dłoni i mimiką twarzy. Choć w fotografii biznesowej nóg przeważnie nie widać i ich rola ogranicza się bardziej do zbudowania i utrzymania określonej pozycji. pokażę Wam kilka inspiracji do pozowania w szerszym kadrze niż tzw."amerykański", bo osobiście lubię pełne kadry.
Pozowanie to zwykle trudne zadanie, nawet jeśli masz na sobie strój, w którym czujesz się atrakcyjnie, bo ma się nijak do pozycji ciała jakie przyjmujemy w różnych sytuacjach na codzień. Często do zdjęcia musimy ustawić się w pozycji nie do końca naturalnej, za to podkreślającej atuty naszej figury oraz budującej dobre wrażenie na temat naszej osoby.

Istnieje uniwersalna instrukcja pozowania, której trzyma się od latami wielu fotografów. Dlatego ciągle duża większość zdjęć biznesowych w Internecie przedstawia osoby na stojąco, ustawione pod kątem 45 stopni do fotografa. Ręce trzymają skrzyżowane na piersi, dłonie są widoczne, a na twarzy maluje się grymas uśmiechu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że takim zdjęciem ciężko się wyróżnić i podkreślić swoją indywidualność, unikalne cechy.

Czyli jak pozować, żeby pokazać siebie profesjonalnie, ale przy tym prawdziwie i wiarygodnie?
Nie ma jednej instrukcji. Na pewno inaczej będzie też pozował mężczyzna, a inaczej kobieta. Jedno jest pewne - poza musi być Twoja, a Ty musisz się w niej czuć swobodnie. Każdy dyskomfort maluje się na Twojej twarzy w postaci mikronapięć, które wychwyci podświadomość odbiorcy. Niespójność mimiki i mowy ciała spowoduje dysonans u odbiorcy, przez to nie zbudujesz wiarygodności, a to z kolei źle wpłynie na Twój wizerunek.
Ważna jest świadomość swojego ciała!
Dlatego przed sesją daj sobie parę dni i w tym czasie zastanów się:
co robi Twoje ciało, gdy rozmawiasz z kimś na stojąco, bądź siedząco
co robią Twoje ręce, gdy z kimś rozmawiasz, słuchasz go, siedzisz na fotelu, stołku barowym, krześle. Jak je układasz, żeby było Ci wygodnie, ale też aby było to zgodne z zasadami savoir-vivre?
przymierz rzeczy, które chcesz założyć do zdjęcia i stań przed lustrem. Czy na pewno czujesz się w nich komfortowo i atrakcyjnie? Jeśli tak, to w jakich konkretnie pozycjach?
Wypisz 3-5 cech osobowości, które chcesz pokazać na zdjęciu i zastanów się jak możesz je pokazać.

ĆWICZENIE CZYNI MISTRZA
Jeśli pozowanie do zdjęć to dla Ciebie duże wyzwanie, krępuje Cię, bo przed obiektywem czujesz się sztywno i niekomfortowo, poświęć temu więcej czasu. Przejrzyj galerię zdjęć biznesowych w Internecie i zobacz, jak pozują profesjonalni modele, lub osoby na podobnym stanowisku. Zwróć uwagę na to, co robią ze swoim ciałem.
Do sesji zdjęciowej potrzeba trochę praktyki, poznania siebie, a przede wszystkim oswojenia się z tym, jak wyglądasz na zdjęciach/przed lustrem.
Dlatego w następnej kolejności ustaw lustro obok okna. Stań przed lustrem w ubraniu, które założysz do zdjęcia. Wypróbuj różne ustawienia ciała, które podpatrzyłeś w galerii zdjęć. Zobacz jak pracuje Twoje ciało w różnych ustawieniach i także w pozycji względem światła. Zwróć uwagę na to, co dzieje się z Twoim ubraniem, jak się układa, czy się marszczy, w których pozach prezentuje się atrakcyjnie, a w jakich nie. Co dzieje się z Twoimi rękoma? Masz na nie pomysł?

Spójrz na siebie jak na formę przybierająca różne kształty w zależności od przybranej pozy. Która forma podoba Ci się najbardziej?
Poniżej kilka wskazówek i propozycje ćwiczeń
Ustaw sobie lustro obok okna, które będzie źródłem światła. Zwróć uwagę na to jak światło wpływa na Twój wygląd w zależności od tego pod jakim kątem się ustawisz. Zróļ kilka zdjęć testowych i porównaj [[1. Ustaw aparat bokiem do okna. Stań do okna tyłem, bokiem do obiektywu i głowię przekręć w stronę okna zatrzymując wzrok na obiektywie. Bliższe ramię lekko obniż. 2. Ustaw aparat bokiem do okna. Stań do okna przodem i przekręć głowę w stronę obiektywu. Bliższe ramię lekko obniż. 3. Ustaw aparat tyłem do okna. Stań do okna przodem, lekko pod kątem do obiektywu. Znajdź ulubioną pozycję.]] Takie ustawienia aparatu możesz zastosować również do póz siedzących - w zależności od swojego pomysłu na scenerię.
Czubek głowy wyciągnij do sufitu, jakby wisiał na sznurku, ramiona obniż swobodnie, złącz łopatki.
Ciało ustaw pod lekkim kątem do lustra, obniż ramię będące bliżej lustra. Ciężar ciała przenieś na nogę stojącą bliżej lustra. A głowa? Sam/a zdecyduj jak ją ustawić, żeby było atrakcyjnie.
Stań pod kątem do lustra (ok 45st) i obróć tułów w jego stronę. Sam tułów (biodra pozostają na miejscu). Głowę obróć troszkę dalej, a oczy skieruj na siebie. Popracuj głową. Zobacz co dzieje się z Twoją sylwetką. Widzisz jak się zwęża w dół?
Kostki nóg trzymaj razem. Jedna za drugą. To dotyczy kobiet i nie pasuje do każdej pozy, ale przy wielu zdaje egzamin - łącząc je ze sobą tworzysz klepsydrę - bardzo kobiecy kształt.
Gdy skrzyżujesz ręce na piersiach, a jedną dłoń przysuniesz do twarzy, utrzymuj widoczną linię dłoni. Nie zaciskaj pięści pod brodą, a raczej delikatnie muśnij brodę palcem. Zwróć uwagę na różnice. Ręce bliżej twarzy uatrakcyjniają zdjęcie.
Jeśli masz marynarkę i chcesz skrzyżować ręce na piersiach, ale robi się ciasno, albo marynarka za bardzo się marszczy - zdejmij ją i powieś na ramionach. Będzie Ci zdecydowanie wygodniej, marynarka się wygładzi, a Ty będziesz się prezentować równie elegancko! W geście nonszalancji, w luźniejszych stylizacjach marynarkę możesz powiesić na jednym ramieniu, bądź trzymać na palcu przerzuconą za ramię.
Ciało na zdjęciu wygląda bardziej naturalnie, jeśli jest delikatnie przygarbione. W celu osiągnięcia takiego efektu postaraj się rozłożyć ciężar ciała różnie na różne nogi. Ale nie przesadzaj z tym luzem i nie popuszczaj brzucha, bo wtedy może wyglądać na większy niż jest w rzeczywistości.
Do obiektywu najlepiej ustawiać się pod pewnym kątem – mniejszym lub większym, w zależności od zdjęcia (czasem nawet tyłem!). Za sprawą takiej właśnie postawy wydajemy się smuklejsi. Nie każdy może sobie pozwolić na to, aby bez żadnych obaw pozować en face – zrezygnować z tego powinny osoby o pełnych, okrągłych twarzach, ale to też nie jest reguła.
Nogi skrzyżowane w pozycji siedzącej sprawiają wrażenie dłuższych i zgrabniejszych, jeśli ustawisz je trochę pod kątem do aparatu.
Jeśli chcesz uniknąć drugiego podbródka na zdjęciu, wystarczy nieco wysunąć żuchwę do przodu, a następnie pociągnąć ją trochę w dół. Język w całości przyklejasz do podniebienia. Uwaga! Jest cienka granica, po przekroczeniu której będziesz wyglądać nienaturalnie.
Jeśli chcesz, aby Twój wymuszony na potrzebę chwili uśmiech wyglądał naturalnie, musisz zaangażować mięśnie wokół oczu. Jeśli wolisz się nie uśmiechać, utrzymuj pogodny wyraz twarzy - pomyśl o czymś przyjemnym - zobaczysz jak zmienią Ci się rysy twarzy.
Jeśli nie masz pomysłu co zrobić z rękoma, chwyć swój atrybut w postaci laptopa, terminarza, eleganckiego długopisu, czy innej rzeczy, z którą związany jest wykonywany przez Ciebie zawód.
Dużo łatwiej pozuje się na siedząco, albo przy biurku/stole. Wówczas nie masz problemu z tym, jak ułożyć ręce, a nogi same znajdują swoje ułożenie.

W męskich pozach lubię odrobinę nonszalancji. Garnitur sam w sobie robi świetne wrażenie, a odrobina luzu ociepla wizerunek i zmniejsza dystans z odbiorcą. Przed sesją biznesową męską inspiruję się zdjęciami z Pierce’m Brosnanem, George’m Clooney’em, czy Colin’em Firth, ale też sesjami modowymi realizowanymi dla firm szyjących garnitury. Oglądam zdjęcia z sesji prezesów firm, czy ważnych polityków.

Wśród wybieranych póz dominuje klasyczna poza z założonymi na piersi rękoma, bądź z jedną przy twarzy/palce podtrzymują brodę w pozycji „słucham/zastanawiam się”.

Ja zachęcam do wykorzystania kieszeni w spodniach, choćby jednej (nie bójmy się tego!), bądź klap marynarki. Popularne jest również chwytanie za mankiety w geście poprawiania ich ułożenia względem marynarki, bądź spinki przy mankietach.

Poza zależy od wizerunku, jaki chcesz budować. Znajdź swój autorytet, odszukaj profesjonalne zdjęcia z jego udziałem i przyjrzyj się jak on pozuje.
To ważne, aby inspirować się zdjęciami z sesji zdjęciowych, a nie reportaży realizowanych przez przeważnie dziennikarzy, którzy „łapią” modeli w życiu, w ruchu. Warto też poświęcić chwilę i stanąć przed lustrem próbując różnych ustawień ciała, zanim zabierzesz się za fotografowanie.
PAMIĘTAJ! Jakąkolwiek postawę przyjmiesz - ma być Twoja. Może być podpatrzona na innym zdjęciu, ale ma być zrobiona po Twojemu. Najpierw naucz się tej pozy, a potem spróbuj zrobić ją spontanicznie - jeśli Ci się to uda - będzie naturalna.
FOTOGRAFUJ SAM!
Przygotuj tło i ustaw aparat na statywie. Upewnij się, że aparat „widzi” tylko to, co chcesz, żeby było w kadrze
Scenę przygotuj blisko okna, które będzie idealnym źródłem naturalnego światła
Na sesję wybierz dzień jasny, ale kiedy słońce będzie za chmurką. Jeśli słońce bezpośrednio wpada przez okno, wystarczy, że zasłonisz je białą cienką zasłonką - naturalnie rozproszy światło, scena nie będzie zbyt kontrastowa, a Ty nie będziesz marszczyć nosa, ani mieć ostrych cieni na twarzy, które są bardzo niepożądane.
Upewnij się, że strój jest czysty i wyprasowany, bez widocznych zagnieceń, a na ubraniu nie ma zbędnych włosków, czy okruchów.
Ułóż włosy dokładnie tak, jakbyś za chwilę miał/a odbyć spotkanie z bardzo ważnym kontrahentem
Zadbaj o estetyczne paznokcie
Profesjonalny makijaż do sesji podkreśli atuty Twojej urody. Jeśli zdecydujesz się zrobić makijaż samodzielnie pamiętaj, że do sesji makijaż powinien być odrobinę mocniejszy niż na codzień. Skóra powinna być świetlista, ale nie błyszcząca.
Patrz prosto w obiektyw - odbiorca będzie miał wrażenie, że patrzysz na niego i tym sposobem nawiążesz z nim kontakt.
Znajdź pozycję dla rąk. Dobrze, aby były widoczne w kadrze. Nie zniechęcam do chowania zdjęć w kieszeni, ale pod warunkiem, że pozostałe elementy zdjęcia wskazują jednoznacznie na Twoją otwartość i wiarygodność.
Zastanów się, ile chcesz pokazać: sama głowa i popiersie? A może kadr amerykański? Zasada jest jedna - nigdy nie kadruj tak, że ucinasz kończyny w stawach. Co to oznacza? Nie kadruj na wysokości np kolan tylko ciut wyżej. Głowę ucinasz tylko w przypadku bardzo ciasnych kadrów.
Ustaw ostrość na oczach (ważne!)
Wypróbuj różne pozycje względem światła, dostosuj swoją pozę tak, aby wyglądać profesjonalnie i wiarygodnie.
Inspiracje do samodzielnych zdjęć znajdziesz na tym blogu wpisując w lupkę #selfiezbasia
Kluczem do powstania dobrego portretu jest dobre nastawienie, spokój i świadomość swojego ciała. Odpowiednie ubranie, fryzura, czy profesjonalny makijaż to narzędzia dodające pewności siebie, ale same w sobie nie dają gwarancji udanego zdjęcia. Możesz wyglądać jak milion dolarów, a zdjęciem wysłać komunikaty niezgodne z własną intencją. Możesz w życiu być otwarty i przyjazny, a na zdjęciu zamknięty i wrogi.
Podsumowując:
Wymyśl sobie wizję siebie w 1 zdaniu
Przygotuj siebie wizualnie
Wybierz kilka póz, które najlepiej pasują do Ciebie i Twojej profesji i wyćwicz je, aby były naturalne
Przygotuj tło i aparat
Uśmiechnij się do siebie i uwierz, że only sky is the limit!
